Tipsy

Tipsy

poniedziałek, 28 lutego 2011

Ciekawostki ze świata wizażu :)

Witajcie!
 Dziś postanowiłam napisać kilka ciekawostek o świecie wizażu, między innymi powstanie pierwszych kosmetyków, fryzur itd. Ponieważ pogoda za oknem okropna artykuł powinien was zaciekawić :) Więc kubek cieplutkiej herbatki i zapraszam do czytania :)

Ciekawostka numer 1 :

 Pierwszą trwałą można było sobie zrobić już w 1906 roku aparatem wynalezionym przez Charlesa Nestle. Zabieg trwał 12 godzin. Używano do tego gorących żelazek i bardzo łatwo było spalić sobie włosy. W 1927 wynaleziono została trwała na zimno - składnikiem skręcającym był związek chemiczny wykorzystywany wcześniej do rozkręcania włókien wełny owczej w przemyśle włókienniczym.


Ciekawostka numer 2 :


Pierwszy szampon został wyprodukowany w roku 1930 przez Johna Brecka.


Termin "hairdreser", co w wolnym tłumaczeniu znaczy "ubieracz włosów" zastosowano we Francji. Dopiero za czasów metresy króla Ludwika XV, Madamme de Pompadour zawód fryzjera zyskał na znaczeniu. W 1767 roku w Paryżu było 1200 fryzjerów. Kilka lat wcześniej w ogóle nie mówiono o takiej profesji. Wymyślne fryzury upinane były na rusztowaniach z wałków, zdobione i następne pudrowane. Na głowach ówczesnych dam można było znaleźć żywe ptaszki w klatkach, figurki kupidyna, fontanny, całe bitwy morskie łącznie z modelami statków. Jedna z dam umieściła sobie na głowie miniaturę płyty grobowca swojego nieżyjącego męża. Fryzury na wielkie okazje projektowali znani malarze. Produktem usztywniającym włosy był łój wołowy lub niedźwiedzi - wyobraźcie sobie jak dużo zużywano perfum, aby zamaskować nimi smród jełczejącego tłuszczu... Ze względu na cenę usług fryzjerskich, włosy upinano raz na dwa tygodnie.


Ciekawostka numer 3 :


Podczas II wojny światowej i zaraz po niej brakowało nylonu, ponieważ w Europie - wszystkie jego zapasy wykorzystywano w przemyśle zbrojeniowym. Z brakupończoch kobiety malowały nogi. Używano do tego różnych barwników, na przykład esencji herbacianej. Z tyłu wzdłuż nogi rysowano szew, jaki miały ówczesne pończochy, Organizowano nawet specjalne kursy malowania nóg. Można tez było skorzystać z fachowej pomocy w punkcie, gdzie nogi malowały wyszkolone "malarki pończoch".
Ciekawostka numer 4 :


Pudry do twarzy używano już w starożytności. Służyły one aż do końca XIX w. do wybielania cery. W 1521 roku został wynaleziony wybielacz do cery. Dostęp do niego mieli tylko najbogatsi szlachcice. Jego podstawowymi składnikami był ocet i tlenek ołowiu. Za czasów Elżbiety Wielkiej na taką pastę nakładano kurze białko, aby wybłyszczyć cerę i wyprostować zmarszczki. Ponieważ nie wykonywano wtedy demakijażu, odpadniete płaty "maski" uzupełniano na bieżąco.
Pierwszy krem chroniący przed słońcem zaproponowała w latach 20 Helena Rubinstein. Także ona rozpowszechniła tusze do rzęs i kolorowe pudry do twarzy.
Ciekawostka numer 5 :


W 1909 roku na Oxford Street po raz pierwszy można było otwarcie kupić kosmetyki. Wcześniej wszelkie produkty upiększające kupowano "spod lady" wchodząc do salonów tylnymi drzwiami.


Ciekawostka numer 6 :


Pierwsze kolorowe lakiery do paznokci wyprodukowała firma Revlon. Wcześniej paznokcie polerowano bezbarwnymi pastami.


Ciekawostka numer 7 :


1370 rok p.n.e.- Królowa Nefretete malowała paznokcie u nóg i rak na czerwono - kolorem zastrzeżonym dla rodu królewskiego.


Ciekawostka numer 8 :


Pierwszy podkład na co dzień wyprodukował Max Factor w latach 50-tych.


Ciekawostka numer 9 :


200 rok p.n.e - Grecki fizyk Galen zmieszał wodę, wosk pszczeli i olej z oliwekotrzymując krem. Podczas wcierania w skórę, woda parowała chłodząc twarz. Taki sam skład podstawowy mają dzisiejsze kremy chłodzące.


Ciekawostka numer 10 :


Uwaga stanik ma 200 lat!!!!
Ciekawi Was, jak wyglądał pierwszy stanik typu push-up?
Cóż, jest taki egzemplarz w zbiorach Muzeum Nauki w Londynie - liczy sobie 200 lat.
To, co widzicie na zdjęciu, to właśnie najstarszy tego typu biustonosz.
Pochodzi z początku XIX wieku i składa się ze specjalnych miseczek, które miały uwydatniać biust.
Stanik można podziwiać tylko dziś w muzeum. Dla tych, którzy nie mogą przyjść i zobaczyć na własne oczy, dyrekcja udostępniła zdjęcie:
To by było na tyle. Mam nadzieję, że ten artykuł troszkę Was zaciekawił zwłaszcza kobietki :)
Miłego dnia!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz